Herbisit Yerine Hidrolik Çapa

Bitki Görüntüleme

Tarladaki bitkilerle birlikte, yetişen yabancı otların temizlenmesine yönelik, geliştirmiş olduğumuz, yazılım algoritması ve kamera, gündüz bitkiden yansıyan kızılötesi ışığı hedefler, gece ise zenon ışık kaynakları ile, yabancı otların traktöre bağlı platform tarafından hidrolik çapa ile temizlenmesi esasına dayanır.

Bu platformun en verimli şekilde uyglanması tarlanın önceden platforma göre peyzaj ve dizaynını gerektirir, ekinin birbirine olan sıralamasının çok düzgün olması, mesafelerin ise en yakın seviyede olması gerekmektedir, aksi taktirde ekinede zarar verebilmektedir.

Diğer Etkenler

Bu platformda kamera kullanmanın esası, platform üzerinde bulunan insanları ve elleriyle kontrol ettikleri manuel çapalama sistemini ortadan kaldırmaktır, servo motor ile tam otomatik pozisyonlama sistemi getirmektir. Rüzgarın çok olduğu bölgelerde, rüzgarla birlikte uçup gelen kağıt, naylon v.b yabancı cisimler, görüntülemeyi olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise bilgisayarlı görüntülemeyi cazip olmaktan çıkarmaktadır.

Şu anda tasarım aşamasında olan, uzaktan kontrol edilebilen robotumuz tek şarj ile 9 saat gece şartlarında bile çalıştırılabilmektedir. Bu çalışma yine tarladaki yabancı otların temizlenmesi esasına dayanmaktadır, arazi güvenliği içinde kullanılabilmesi tasarlanan robotumuz çok üstün görüntüleme ve sismik ses ve titreşim sensörlerine bağlıdır. 15 Km. kontrol ve kumanda mesafesi hedeflenmektedir.

Robotik Tarım Aracı