Hiperspektral Kamera Tasarımlarımız

Spektral İmza Avcılığı

Spektral imza avcılığı aslında hiperspektral görüntülemenin en basit tanımıdır. İstenilen dalga boyu hedefine yönelik kullanılan prizmalar farklılık gösterebilir, bu ise hiperspektral kameramızı standartların dışına çıkartır, özgün bir tasarım haline getirir. Standart dahilinde holografik frensel W/prizma kullanılmaktadır.

Elektro-Optik biliminin özü neye odaklandığınızla alakalıdır, neyi görmek isterseniz onu görürsünüz, oluşturduğunuz donanımlar hangi dalga boyuna uygun ise o aralıkta spektral data toplarsınız. Sanal filtreler ile göstermeye çalışmak ile, gerçekten var olanı görmek farklı kavramlardır, yani insanların multispektral kamerayı, hiperspektral kameraymış gibi tanımaları ve satmaları sektörün, arz ve talepte bilgisiz olduğunu göstermektedir. Hatta normal kamerayı sanal RGB filtresi ile multispektral kamera olarak drone ler için satan bir çok firma bulunmaktadır.

Hiperspektral Görüntü Analizi Mimarisi

Hiperspektral görüntüde görüntü analizi oluşturacağımız donanımla alakalıdır, doğrusal çizgi tarama sensörü kaç adet kullanılmıştır, r,g,b katmanlarının dışında neye odaklanmıştır, bunlara örnek, swir,mvir, alfa kanalları v.b katmanlar projeye göre birleştirilir, veya ayrı ayrı analizleri yapılır. Görüntü doğrusal çizgi ve panaromik birleştirme yöntemi ile yapıldığından, görüntünün birleşmezden önceki halinin analizi hız ve performansı arttıracak önemli faktörlerdendir.

Kısacası bu işlem alan tarama kameralarındaki morfolojik işlemlerden uzaktır, yani sadece doğrusal komşu piksel işlemi gömülü sistem olarak bizi sonuca götürmektedir. Diğer türlü alan tarama donanımı algoritmaları ile olsa idi, görüntü katman sayısı çok olduğundan, ciddi performans kaybıda kaçınılmaz olacaktı.

Görüntüleme Mucizesi